Інвестиції Мазепи
В ексклюзивному інтерв’ю ЗН один з найуспішніших інвестбанкірів України, засновник і керівник компанії Concorde Capital Ігор Мазепа розповідає, що відбувається зі світовою економікою, в які галузі і бізнеси інвестує він сам і чим приваблива заміська нерухомість зараз і в довгостроковій перспективі.
Вважається, що в світі сьогодні існує надлишок грошей, які потрібно кудись інвестувати. Це так?
Абсолютно вірно. Скажу більше – мати гроші і не заробляти на них так само погано, як не мати їх зовсім.
Україна в тренді? У нас є такий надлишок грошової маси?
Звичайно, Україна, як частина фінансового світу, не може бути не в тренді. Тому, коли в США друкують трильйони доларів, першими їх отримують американці, а потім вони поширюються по світу, в тому числі потрапляють в Україну, де валюти стає більше. Статистика останніх двох років показує, що разом із зростанням доходів на 7-10% на рік зростають і заощадження населення. А коли люди задовольняють свої базові потреби, вони думають, як змусити гроші працювати.
Чому ви вирішили інвестувати в нерухомість і чому саме в заміську?
Мій інвестиційний шлях в заміську нерухомість почався в далекому 2005 році, коли у мене були вільна пара мільйонів доларів і приятель, який запропонував мені вкластися в земельну ділянку. Ці 10 гектарів довго стояли без діла до тих пір, поки життєві обставини не привели мене туди, і я зрозумів, що дуже хочу жити за містом. У мене високі вимоги до місця для життя: там повинні бути ліс і велика вода на першій лінії, так як мені подобається вийти з дому, сісти в човен і дійти, наприклад, до Одеси. Так і виникла ідея побудувати для себе і своїх однодумців містечко GoodLife Park. Потім попит на суперякісний нерухомість за розумними цінами привів до ідеї побудувати Shelest. Причому, на відміну від GoodLife Park, це була повністю усвідомлена інвестиція. Коли я купував земельну ділянку, то вже розумів, що і як тут буде, який обсяг інвестицій потрібен і скільки проект буде заробляти.
Ви спеціально шукали ділянку під свій другий проект котеджного містечка поруч з GoodLife Park?
Це було не обов’язкова умова, але в підсумку все склалося. Тим більше, це одна з кращих локацій біля Києва.
У чому, судячи з вашого досвіду, запорука успішності котеджного містечка?
Розташування, доступ до води і лісу, інфраструктура, архітектура, якість будівництва, технології, безпека – це все важливо. Але саме з мого досвіду, вся справа в атмосфері і рівень сервісу. У нас в GoodLife Park ти себе почуваєш одночасно як в п’ятизірковому готелі, де всі твої потреби готові закривати 24/7, і як в колі своїх людей, сусідів, які вже давно стали друзями.
Чи є якийсь інструмент для створення такої атмосфери?
Спеціального інструменту не існує, це комплексна робота. Але один момент можу навести як приклад. У нас всередині GoodLife Park взагалі немає парканів, і, якщо потенційного покупця таке влаштовує, це наша людина. Той, кому не вистачає триметрових зборів навколо будинку, не наш клієнт, ми з ним взаємно один одному нецікаві. Хоча по периметру містечка у нас як раз паркан є, а разом з ним і дуже серйозна система охорони.
Ви знову інвестуєте в проект заміського котеджного містечка. Наскільки цей ринок зараз цікавий з інвестиційної точки зору?
Через пандемії інтерес до заміської нерухомості виріс як ніколи. Товпитися в містах вже не так безпечно, як раніше. Виникає потреба частіше бувати на природі, але при цьому не пропадає потреба соціалізуватися. У цьому сенсі котеджні містечка – оптимальний варіант для життя і відпочинку. За минулий рік орендні ставки на заміське житло виросли в межах 20-50%. Вартість такої нерухомості зростає пропорційно. Розвиток ринку котеджних містечок потягнуло за собою розвиток сервісної інфраструктури, почали з’являтися супермаркети, заміські готельні, ресторанні та спа-комплекси. Відповідно, це стимулювало попит не тільки до житлової, а й до комерційної нерухомості. Для інвестора це може бути дуже хорошою історією. Думаю, це початок сильного і довгострокового тренда на десятки років вперед. Як колись Америка переїжджала в малоповерхову приміську забудову, так, швидше за все, буде і у нас.
Як зрозуміти, що проект котеджного містечка буде успішний?
Заміська нерухомість, здавалося б, – очевидне місце для інвестицій, тому що ми бачимо ряд успішних проектів. Однак невдалих, які стоять непроданими, теж предостатньо. Немає універсального рецепту успіху. Але є важливе правило: потрібно вибирати надійного партнера. Потрібно перевірити, який у нього досвід, як складалися його попередні бізнес-проекти, чи були у нього успіхи в бізнесі. Нехай це будуть невеликі проекти, але вони повинні бути реалізованими і вдалими.
У що б ви не рекомендували інвестувати на ринку нерухомості?
Для мене зараз неочевидні інвестиції в офісні і торгові центри. Всі тренди говорять про те, що після низки пандемій дуже багато людей залишаться працювати віддалено – це вигідно і роботодавцям, і самим співробітникам: першим потрібні менші площі під оренду і менші поточні витрати на утримання офісів, а другим не потрібно витрачати час і гроші на проїзд . А торгівля стрімко переходить з ТРЦ в інтернет.